Az első részben a nemzetközi válogatott tornák gólrekordereiről olvashattatok. Ide kattintva éritek el azt a bejegyzést. Most ugyanerre a kaptafára felépített koncepció alapján a meccshalmozókról lesz szó.

Kezdjük máris az Afrikai kontinensen, ahol akárcsak a góllövőknél itt is egy kameruni kiválóság a társrekorder, aki nem mellékesen hazája válogatottsági csúcstartója is, ő nem más, mint Rigobert Song. Nyolc Afrikai Nemzetek Kupáján szerepelt, háromszor jutottak döntőbe s ezek közül kettőt meg is nyertek a Szelidíthetetlen oroszlánok, Song hathatós szereplésével, így nem meglepő, hogy rekordszámú meccsen (36) vett részt. Ő egyébként a legfiatalabb játékos, aki vb-n piros lapot kapott, mindössze 17 volt, amikor a ’94-es eseményen kiállították. A 2023-as ANK-ján állította be Song rekordját a ghánai André Ayew, aki szintén nyolcadik tornáján vett részt, de közel sem olyan veretes a szereplése, mint a kamerunié, értve ez alatt, hogy tornát ugyan nem nyert, de kétszer volt döntős, kétszer negyedik és van bronzérme is. A ’25-ös tornára nem sikerült kijutnia Ghánának, így rekorddöntés egyhamar nem várható.


A chilei kapus Sergio Livingstone 34 meccses Copa América rekordja, amit hat turnén hozott össze, hosszú évtizedekig nem forgott veszélyben. Ugyanakkor három elveszített döntő után megérkezett az Albiceleste drukkerek által várva várt áttörés és címek mellett, a hét Copa América-n való szereplés a meccsrekordot is elhozta Lionel Messi számára… A ’24-es tornán adta át a múltnak Livingstone rekordját. Könnyen elképzelhető, hogy szerepel még Leo CA-n, szóval nőhet ez a 39-es mérföldkő, sőt gólrekorder is lehet… Minden, még válogatottban aktív, játékos tisztes távolságra van Livingstone számától, nemhogy a Messiétől, úgyhogy nem is érdemes neveket említeni.

Nem meglepő, hogy Landon Donovan az észak- és közép-amerikai országok valamint a Karib-térségi válogatottak számára kiírt bajnokság – Gold Cup/Arany-kupa – csúcstartója 34 meccsel, hiszen hat Arany-kupán volt módja részt venni és a nem ördöngős versengés miatt rendre döntőig menetelt az amcsikkal, ahol szerencsére azért a mexikóiak gyakran megállították őket. Igazi adok-kapok na… Apropó mexikóiak: itt Guillermo Ochoa a csúcstartó 25 mérkőzéssel, de még mindig elmarad Donovantől, annak ellenére, hogy 7 Arany-kupán is szerepelt, de 2007-ben és 2011-ben csak 1-1 mérkőzésen játszott… igenám, de ezek mellett 5-ször is magasba emelte a trófeát, ami kontinentális rekord. Az egykori panamai csapatkapitány Gabriel Gómez tudta megközelíteni Donovant, de a számlálója 31-nél megáltt, hiszen azóta visszavonult.

A japán Yasuhito Endo négy Ázsia-kupán vett részt, 21 találkozón szerepelt és kétszer nyerte meg Japánnal a legrangosabb térségi bajnokságot s nem mellékesen hazája válogatottsági csúcstartója is (152). Csak egy ázsiai játékos van eddig, aki 5 térségi tornán vett részt, az üzbég kapus Ignatiy Nesterov, de mivel Üzbegisztán színeiben nem gyakran jutott messzire az Ázsia-kupán így csak megközelíteni tudta a japán középpályás csúcsát, a maga 19 meccsével. Endo mögött (20 találkozóval) egy kevésbé ismert név található, igaz szintén legenda hazájában: Younis Mahmoud, az iraki gólkirály. Az ő esete azért is érdekes, mert ő az egyetlen, aki négy különböző Ázsia-kupán is betalált. Ami talán ennél is meglepőbb, hogy 2007-ben eddigi egyetlen Ázsia-kupa győzelméhez segítette, az akkor sem éppen ideális politikai helyzetben lévő Irakot. 2027-ben jöhet el a rekorddöntés, hiszen Son Heung-min 18 mérkőzést játszott eddig az Ázsia-kupán és csapatkapitányként minden bizonnyal ott lesz ’27-ben is.

Végre egy olyan rekord, amire nem veszélyes Messi – gondolhatja viccesen a csúcsokra mindig kényesen figyelő Cristiano Ronaldo. 2004 és 2024 között rekordot jelentő hat Európa-bajnokságon vett részt, a gólrekord már az övé és 30 mérkőzése is olyan csúcs, amire nem sok európai lehet veszélyes. Ugyanis nem elég a hosszú karrier, ki is kell jutni a tornákra és lehetőleg messzire is kell jutni. Harry Kane-nek még javában illene futkorásznia ’28-ban, de neki is jelenleg csak 18 Eb-mérkőzése van.

A színvonalat és a nívós csapatokat tekintve érthető, hogy az Óceániai Nemzetek Kupája a legkevésbé hozza lázba csúcsfoci kedvelőit. Ausztrália a komolyabb erőpróbára való tekintettel „átköltözött” Ázsiába, így az óceániai térségben Új-Zéland tekinthető egyeduralkodónak. Legendás játékosuk Ivan Vicelich játszotta a legtöbb mérkőzést, összesen 20-at és 1998-2012 között mind a hat kontinenstornán szerepelt.

Következzen a 2017-ben sajnálatosan megszüntetett kontinenbajnokok turnéja a Konföderációs Kupa. Itt Dida a meccsrekorder 22 találkozóval. Dida jó tíz évig meghatározó kapusa volt a Milannak és 91 válogatottsága is jelzi, hogy nem holmi jöttment kapus volt. Ugyanakkor a világbajnokságokkal nem volt szerencséje, ’98-ban csak csere volt Taffarel mögött, 2002-ben Marcosban bízott jobban Scolari de előtte s utána is Dida volt az elsőszámú választás. 2006-ban pedig már Didával a kezdőben nem jutottak túl messzire a brazilok. Ha már a vb-ken nem kapott túl nagy szerepet a Konföderációs Kupában annál inkább. Öt turnén volt a kezdőcsapat tagja, háromszor döntőztek a brazilok, melyből kettőt meg is nyertek 1997-ben és 2005-ben.

Zárjuk a sort a világbajnoksággal. Lothar Matthäus 25 meccses csúcsára nagyon sokáig nem volt senki veszélyes. Az évek során többen felzárkóztak mögéje, de a rekorddöntés az argentin diadalmenettel végződő 2022-es tornán jött el, amikor Lionel Messi számára a döntő a 26. meccs volt. Ne legyen kétségünk, hogy Messi és CR7 igyekeznek ’26-ban is jelen lenni a futball legnagyobb ünnepén, előbbi tehát a 26-os, utóbbi a 22-es szám bűvöletében léphet pályára és mindez egyénileg a hatodik (!) olyan vb lehet, amin szerepelnek…
